V posledních měsících vzbuzuje řadu otázek a obav záměr společnosti FCC vybudovat v areálu podniku Spolana Průmyslové energetické centrum, jednoduše řečeno spalovnu odpadů.
Důležité je vyslovit skutečnost, že město, městský úřad, zastupitelé ani vedení města nemají žádnou zákonnou možnost tuto stavbu znemožnit. Jde o projekt soukromého investora, který má vzniknout na soukromém pozemku, a pokud splní veškeré zákonné podmínky, nelze jeho vybudování zastavit.
Město ale může záměr připomínkovat a vyjadřovat se k němu. Povinností investora, firmy FCC, bylo vypracovat a předložit studii vlivu na životní prostředí, tzv. dokumentaci EIA. A k té se může vyjádřit i město Neratovice jako dotčený samosprávný orgán. Vyjádření vypracovali místostarostka Jana Hanslíková a radní Marek Duchoslav a po konzultaci všech zastupitelů a následném schválení radou města bylo vyjádření ve stanoveném termínu odesláno ministerstvu životního prostředí.
4 hlavní body vyjádření města Neratovice
ke spalovně
1) Kapacita zařízení překračuje potřeby regionu
S ohledem na již schválené spalovny v okolí (Mělník a Malešice) požadujeme doložení skutečnosti, zda je výstavba projektu pro region Mělnicka vůbec potřebná, a dále vymahatelnou podmínku, že kapacita zařízení se nebude v budoucnu navyšovat.
2) Výstavba spalovny počítá s demolicí budovy bývalé viskózové střiže v areálu Spolana.
Domníváme se, že samotná demolice této chemií zatížené budovy je z hlediska ochrany životního prostředí vysoce riziková a jako taková by sama měla podléhat procesu EIA - Posuzování vlivů záměrů na životní prostředí, ať již jako samostatný záměr nebo jako součást již předloženého záměru spalovny. Ze současné dokumentace není zřejmé, jaké množství materiálu z demolice vznikne, ani to, jak s ním bude naloženo.
3) Dopravní zatížení zhorší situaci ve městě
Zastáváme názor, že dosavadní silnice jsou pro stavbu tohoto typu logisticky nevhodné a navýšení dopravy povede ke zhoršení životní úrovně a bezpečnosti především v Byškovicích a Libiši. Řádný obchvat Byškovic, který Ředitelství silnic a dálnic plánuje až na rok 2030, požadujeme jako jednu z hlavních podmínek výstavby spalovny.
4) Ne odpadu ze zahraničí!
A konečně, v případě uskutečnění projektu, požadujeme jasně, i nad rámec zákona, deklarovat zákaz dovozu odpadů ze zahraničí.
Jaké kroky předcházely vyjádření
Práci na tématu “spalovna” se v posledních měsících věnovali místostarostka Jana Hanslíková (Speciál Neratovice) a radní Marek Duchoslav (Mise).
- Sešli se s vedením obce Libiš i s tamními obyvateli, kteří iniciovali petici proti spalovně.
- Navázali komunikaci s ekologickou organizací Arnika a dalšími ekology i odborníky na odpadové hospodářství.
- Zúčastnili se exkurze do obdobného zařízení, které investor - společnost FCC - provozuje v Rakousku.
- Sešli se s radní Středočeského kraje pro životní prostředí a záměr spalovny v Neratovicích s ní konzultovali.
- Kontaktovali se s příslušným odborem Ministerstva životního prostředí ČR a spolu s jeho zaměstnanci absolvovali prohlídku uvažovaného místa stavby v areálu podniku Spolana. Na jeho místě dosud stojí stará budova provozu tzv. viskózové střiže.
- Prostudovali řadu materiálů z jiných regionů, měst a obcí, kde je či byla plánována výstavba podobného zařízení pro energetické zpracování odpadu.
- Svolali pracovní schůzku všech zastupitelů, kde mohli zástupci jednotlivých politických uskupení vyjádřit a navrhnout své věcné připomínky k dokumentaci EIA.
- A konečně prostudovali samotnou obsáhlou dokumentaci dopadu na životní prostředí EIA.
Výsledkem těchto několik měsíců trvajících bylo právě vypracování a formulování “Vyjádření města Neratovice k oznámení záměru PECEN Neratovice podle zákona o posuzování vlivů na životní prostředí”.